O’Connor

Represented by

2022 Candidates

ABC Election 2022 Guide

Rick
Wilson (Liberal) since 2013.

O’Connor
takes in the state’s southern wheatbelt and mining districts, as well as
inland parts of the state’s south-west. The electorate runs east from Collie,
Bridgetown and Manjimup, includes the wheatbelt around Narrogin, Katanning
and Merredin, includes Denmark, Albany, Esperance and all of the coast to the
South Australian border, as well as inland Kalgoorlie and Boulder. O’Connor
is the state’s second largest electorate behind Durack, third largest across
the nation behind Lingiari (NT), and at 1,126,937 is larger in area than
South Australia.

AEC Electorate Details

Demographic: Rural – outside capital cities and without majority of enrolment in major provincial cities.

The Division of O’Connor consists of:

  • Albany City Council,
  • Beverley Shire Council,
  • Boddington Shire Council,
  • Boyup Brook Shire Council,
  • Bridgetown-Greenbushes Shire Council,
  • Brookton Shire Council,
  • Broomehill-Tambellup Shire Council,
  • Bruce Rock Shire Council,
  • Collie Shire Council,
  • Coolgardie Shire Council,
  • Corrigin Shire Council,
  • Cranbrook Shire Council,
  • Cuballing Shire Council,
  • Cunderdin Shire Council,
  • Denmark Shire Council,
  • Dumbleyung Shire Council,
  • Dundas Shire Council,
  • Esperance Shire Council,
  • Gnowangerup Shire Council,
  • Jerramungup Shire Council,
  • Kalgoorlie-Boulder City Council,
  • Katanning Shire Council,
  • Kellerberrin Shire Council,
  • Kent Shire Council,
  • Kojonup Shire Council,
  • Kondinin Shire Council,
  • Koorda Shire Council,
  • Kulin Shire Council,
  • Lake Grace Shire Council,
  • Laverton Shire Council,
  • Leonora Shire Council,
  • Manjimup Shire Council,
  • Menzies Shire Council,
  • Merredin Shire Council,
  • Mount Marshall Shire Council,
  • Mukinbudin Shire Council,
  • Nannup Shire Council,
  • Narembeen Shire Council,
  • Narrogin Shire Council,
  • Ngaanyatjarraku Shire Council,
  • Nungarin Shire Council,
  • Pingelly Shire Council,
  • Plantagenet Shire Council,
  • Quairading Shire Council,
  • Ravensthorpe Shire Council,
  • Tammin Shire Council,
  • Trayning Shire Council,
  • Wagin Shire Council,
  • Wandering Shire Council,
  • West Arthur Shire Council,
  • Westonia Shire Council,
  • Wickepin Shire Council,
  • Williams Shire Council,
  • Wiluna Shire Council,
  • Woodanilling Shire Council,
  • Wyalkatchem Shire Council, and
  • Yilgarn Shire Council.