Mr Garth Hamilton MP

Mr Garth Hamilton MP

Biography Parliamentary service Elected to the House of Representatives for Groom, Queensland at by-election 2020, vice the Hon. Dr J McVeigh (resigned). Committee service Joint

MORE...

Mr Garth Hamilton MP

Biography Parliamentary service Elected to the House of Representatives for Groom, Queensland at by-election 2020, vice the Hon. Dr J McVeigh (resigned). Committee service Joint

MORE...

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Groom, Queensland at by-election 2020, vice the Hon. Dr J McVeigh (resigned).
Committee service
  • Joint Statutory: Law Enforcement (formerly National Crime Authority from 15.6.1984 to 1.1.2003 and Australian Crime Commission from 1.1.2003 to 24.11.2010) from 23.2.2021.
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 11.3.2022.
  • House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 23.2.2021; Economics from 25.10.2021.
Party positions
  • South West Region Representative to the Liberal National Party Policy Standing Committee from 2016 to 2019.
  • Vice Chair of the Liberal National Party South West Region from 2017 to 2019.
  • Member of the Liberal National Party Policy Standing Committee from 2017 to 2020.
  • Campaign Manager for the Liberal National Party Toowoomba North, 2017.
  • Chair of the Liberal National Party Regional Queensland Development Policy Committee from 2019 to 2020.
Personal
  • Born 5.3.1979, Southport, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BEng(Mining) (University of Queensland).
  • Project Manager at Balfour Beatty from 2007 to 2010.
  • Project Manager at Arcadis from 2010 to 2012.
  • Project Manager at Macmahon from 2012 to 2015.
  • Programme Director at Buro Happold from 2015 to 2016.
  • Director of Define Construction from 2016 to 2018.
  • Programme Director for Racing Queensland from 2018 to 2019.
  • Research Coordinator for CRC ORE from 2019 to 2020.